Co zrobić z gruzem i odpadami po remoncie?

artykuł sponsorowany

Planując budowę, remont lub rozbiórkę, warto już na wstępie ustalić, co stanie się z powstałymi odpadami. Tych zazwyczaj jest bardzo dużo, jednocześnie są one ciężkie i niewygodne w przenoszeniu. Odpadów remontowo-budowlanych nie wolno wyrzucać do przydomowych śmietników komunalnych pod groźbą wysokich kar. Co zatem z nimi zrobić?

Odpady budowlane a odpady komunalne

Tradycyjne przydomowe śmietniki są przeznaczone jedynie na odpady komunalne, czyli takie, które powstają podczas codziennego funkcjonowania gospodarstwa domowego. Są to resztki żywności i opakowania z różnych materiałów: tworzyw sztucznych, szkła i papieru. To także odpady zielone w niewielkich ilościach. Pojemniki na odpady komunalne nie są też przystosowane do przechowywania gabarytów (takich jak na przykład meble), ani ciężkich, nierzadko też szkodliwych odpadów remontowo-budowlanych. Odpady te wyrzucone do „zwykłych” śmietników mogą uszkodzić maszyny na liniach produkcyjnych (na dalszym etapie obróbki), a także zagrażać środowisku. Aby bezpiecznie je zneutralizować i zagwarantować odzysk, należy wyrzucać je według określonych procedur. Warto wiedzieć, że nawet 90% gruzu budowlanego można ponownie wykorzystać, np. do budowy dróg i innych konstrukcji.

Co zrobić z odpadami? PSZOK lub kontener

Osoby, które chcą wyrzucić odpady remontowo-budowlane oraz inne tzw. kłopotliwe (gabaryty, materiały toksyczne, zużyty sprzęt AGD lub RTV) mają dwie możliwości:

Trzeba wiedzieć, że PSZOK-i przyjmują jedynie niewielkie ilości trudnych odpadów, dlatego rozwiązanie to nie sprawdzi się w przypadku większych inwestycji. Śmieci trzeba dodatkowo dostarczyć tam na własną rękę – w przypadku gabarytów lub odpadów budowlanych trzeba więc dysponować odpowiednim samochodem, a także poświęcić wiele energii na ich przenoszenie.

Zwykle nawet niewielki remont, ograniczony do jednego pomieszczenia, generuje tyle odpadów, że konieczne okazuje się wynajęcie kontenera. Jak to zrobić i gdzie się zgłosić?

Kontener na odpady po budowie – najważniejsze informacje

Kontener można zwykle zamówić w kilka chwil, telefonicznie lub za pomocą formularza internetowego. Wywóz gruzu w Sobótce i okolicach prowadzi firma Skiprex. Firma oferuje kontenery o różnej pojemności – od 2,5 do nawet 30 m³ i więcej. Dla typowego remontu wystarczy zwykle 5-10 m³. W razie wątpliwości warto skorzystać z porady fachowców w trakcie składania zamówienia.

Kontener można zamówić na konkretne rodzaje odpadów, takie jak gruz budowlany czysty, gruz zmieszany, opakowania, odpady wielkogabarytowe. Dla osób prowadzących remont zwykle najlepszym rozwiązaniem jest kontener na odpady zmieszane, do którego można wyrzucać większość typowych śmieci powstających podczas inwestycji.

Warto wiedzieć, że koszt wynajęcia kontenera zwykle nie jest wyższy niż zorganizowanie wywozu odpadów remontowo-budowlanych na własną rękę. Więcej informacji na temat kontenerów na gruz, odpady budowlane i inne tzw. trudne znajdziesz na stronie: https://skiprex.com/.

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Skomentuj to

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *