Już jutro rusza Polish Ogrodnik Team

Już w najbliższy wtorek wyrusza wyprawa Polish Ogrodnik Team na najwyższą górę Afryki – Kilimandżaro.  Burmistrz Sobótki jak i Klub Biegacza „Sobótka” przekazali uczestnikom wyprawy Marcie i Maćkowi Ogrodnik flagi, które przy sukcesie ekspedycji zawisną na Dachu Afryki czyli na wysokości 5895m n.p.m.

O Kilimandżaro słów kilka

 

Dla Europy tereny dzisiejszej Tanzanii (w obszarze której leży Masyw Kilimandżaro) odkrywał już w 1498r. portugalski żeglarz Vasco da Gama, a stepy Serengetii przemierzał legendarny misjonarz David Livingstone. Tym niemniej dopiero 5 października 1889 r. niemiecki kartograf prof. Hans Mayer wraz z przewodnikiem szwajcarskim Ludwikiem Purscheller zdobyli jako pierwsi Kilimandżaro. Co ciekawe pierwszym polakiem na tym szczycie był również profesor, zoolog Antoni Jakubski 13 marca 1910r. Nazwa Kilimandżaro prawdopodobnie pochodzi z połączenia dwóch słów: Kilima – góra, Njiaro – karawana. W 1886 roku królowa angielska Wiktoria ufundowała ją w prezencie urodzinowym dla swojego niemieckiego wnuka Wilhelma, czym można tłumaczyć małe wcięcie w prostej jak linijka granicy między Tanzanią a Kenią. Masyw Kilimandżaro rozległy jest na 60 km długości i 40 km szerokości. Składa się z trzech szczytów wulkanicznych: Shira (3962 m), Mawenzi (5149 m) i Kibo z wierzchołkiem Uhuru Peak (5895 m) i krateru o średnicy 2,5 km. Położenie jak i wysokość Góry ma decydujące znaczenia dla niespotykanej gdziekolwiek na świecie różnorodności klimatycznej i roślinnej. Ocieplenie klimatu powoduje szybkie cofanie się lodowca w partie podszczytowe. Według naukowców lodowiec może się jeszcze tam utrzymać tylko przez ok. 5-10 lat. Warunki pogodowe kształtowane są przez porę suchą i deszczową. Taka różnorodność klimatyczna ma wpływ na wielość gatunków roślin i zwierząt, żyjących zarówno na Kilimandżaro jak i w jej pobliżu. Rośnie tu m. in. jedna z najbardziej efektownych roślin- gigantyczny „Starzec” (gatunek z rodzaju Senecio) z wyglądu przypominający drzewo, z długimi nawet sześciometrowymi łodygami liści. Innym ciekawym i nietypowym przypadkiem tym razem wśród fauny jest znalezienie w 1926 r. zamarzniętej pantery ( lub lamparta) w pobliżu wierzchołka, czyli na wysokości prawie 5800 m.

Droga na Dach Afryki

Wśród wielu dróg prowadzących na szczyt jedną z najdłuższych ale za to najbardziej urokliwą jest droga nazywana przez tubylców Machame. Jej początek stanowi brama Parku Przyrodniczego na terenie którego leży Masyw Kilimandżaro. I tak z terenów sawanny o suchym gorącym  klimacie wchodzi się w strefę lasu deszczowego. Następnie przechodzi się w strefę  wrzosowisk, mija kamienną pustynię aby u jej końca dotrzeć do słynnych „Śniegów Kilimanjaro” i lodowca. Wyprawa założy podczas aklimatyzacji pięć obozów. Z ostatniego obozu o nazwie Barrafu Hut położenego na wysokości 4600m n.p.m. ekspedycja wyruszy o północy. Przy brzasku dnia planowane jest wejście na Dach Afryki a cały dzień poświęcony będzie na o wiele trudniejsze zejście z wierzchołka. W czasie całej wyprawy prowadzone będą badania  wpływu niskiego ciśnienia na organizm młodego człowieka. Gdy pozostanie kilka dni do wyjazdu po ataku szczytowym członkowie wyprawy zamierzają odwiedzić m. in. tzw. kolebkę ludzkości czyli kalderę Ngorongoro i Serengetii. Być może nadarzy się  okazja spotkać również wojownicze plemiona Masajów żyjące na stepach sawanny. Powrót Ekspedycji planowany jest na koniec lutego. Trzymajcie kciuki za najmłodsze polskie rodzeństwo na szczycie KilimandżaroJ

 

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ