XXVIII Międzynarodowy wyścig kolarski „Ślężański Mnich” już za nami

peleton12 kwietnia w Sobótce odbył się XXVIII Międzynarodowy wyścig kolarski „Ślężański Mnich”, który jest oficjalnym rozpoczęciem sezonu kolarskiego w Polsce. Na starcie pojawiło się około 1500 zawodników, w tym około 700 amatorów startujących w inauguracyjnych zawodach Tauron Lang Team Race.

Wszyscy kolarze musieli zmierzyć się z wymagająca pętlą o długości 17km, na której do pokonania mieli m.in. podjazd pod Przemiłów. Oprócz tego dużo trudności mógł sprawić silny wiatr wiejący na odcinku Świątniki- Sobótka. Wyścig podzielony był na: amatorów (MINI 34km, MAXI 68km) oraz zawodników licencjonowanych w kategoriach: Młodziczki (17km), Młodzik(34km), Juniorki Młodsze (34km), Junior Młodszy(51km), Junior (68km) oraz elita kobiet (68km) i mężczyzn(119km).

W elicie kobiet najlepsza okazała się Monika Brzeźna (TKK Pacific Toruń), która wyprzedziła o 58 sekund swoją siostrę Paulinę Brzeźną- Bentkowską (TKK Pacific Toruń), na trzecim miejscu uplasowała się zawodniczka (LKS Atom Mat Dzierżoniów) Łucja Pietrzak ze stratą 65sek do lidera.

Wyścig elity mężczyzn przebiegał zgodnie z przewidywaniami. Od samego początku tempo dyktowali zawodnicy z grupy CCC Sprandi Polkowice. Po czterech rundach powstała ucieczka w postaci 19 zawodników z czego 9 było z grupy CCC Sprandi. Ucieczka dość szybko została skasowana. Tempo wyścigu na każdej pętli było podobne w granicach 44km/h. Na ostatniej rundzie ucieczkę ponowili zawodnicy z CCC a dokładnie Maciej Paterski oraz Piotr Brożyna. Również tym razem ucieczka została skasowana i obydwaj zawodnicy dołączyli do grupy zasadniczej. Mimo to Maciej Paterski (CCC Sprandi) zachował dużo siły i po sprincie pewnie odniósł zwycięstwo w wyścigu. Na drugim miejscu uplasował się zawodnik z grupy (ActiveJet) Paweł Franczak, trzeci był Bartłomiej Matysiak (CCC Sprandi).

Na szczególną uwagę zasługuje nasz zawodnik (KS Ślęża Mat Sobótka) Dawid Gieracki, który zajął drugie miejsce w kategorii Junior. Naprawdę niedużo brakowało do zwycięstwa. Na ostatnich 200 metrach Dawid rozpoczął finisz, jednak zabrakło mu siły i przegrał w samej końcówce. Mimo to gratulujemy podjęcia walki i wspaniałych emocji.

Szczęścia zabrakło również Kacprowi Półtorakowi (KS Ślęża Mat Sobótka), który uczestniczył w kraksie na 1500metrów do mety. Mimo bardzo dobrej formy i szansy na zwycięstwo, zakończył wyścig w karetce a dokładnie podróżą do szpitala. Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!